Zaloguj się    |    Zarejestruj się

Zaloguj się

 
automatyczne logowanie

Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

  • Aktualności
  • Najbliższe wycieczki
  • Kalendarz imprez
  • Galeria zdjęć
  • O nas
  • Newsletter
  • Kontakt

Rowerem do Czerska

Bożena Jaźwińska  |  8 sierpnia 2019

Rowerem do Czerska
Na kolejnej wycieczce rowerowej zapraszamy do malowniczych ruin zamku książąt Piastów Mazowieckich w Czersku.
 
W samym sercu Polski, blisko Warszawy, na malowniczej skarpie ponad pradoliną Wisły, leży CZERSK - dawna stolica południowego Mazowsza i siedziba książąt mazowieckich, a następnie własność królów Polski. 
Ludzie osiedlali się w tej okolicy już przed dwoma tysiącami lat, tu spotykały się szlaki handlowe na Pomorze, Ruś i Śląsk, znajdowała się pilnie strzeżona przeprawa przez Wisłę. Najpierw była tu osada, potem, w XI wieku, znaczny gród z podgrodziem, a na początku XV wieku książę Janusz I wzniósł gotycki ZAMEK, który rozbudowała królowa Bona. Pomimo zniszczeń, jakie odniósł podczas Potopu szwedzkiego w XVII wieku i podczas zaborów, jego trzy wyniosłe wieże nadal górują nad okolicą i świadczą o wspaniałej historii Mazowsza, a wspaniałe widoki, przestrzeń i cisza zachęcają do odpoczynku. 
Z zamkiem wiążą się ciekawe historie, warte odkrycia i działające na wyobraźnię: grób normańskiego wojownika, którym był prawdopodobnie komes Mazowsza Magnus Haroldson, Smok czerski na tarczy księcia Trojdena czy też legendy o ukrytym skarbie albo o perłach królowej Bony. Warto odwiedzić Czersk - miejsce o niezwykłej historii, pełnej nieodkrytych jeszcze tajemnic...
 
Termin: 07.09.2019r.
 
Opis trasy: Pierwszym etapem będzie dojechanie pociągiem do stacji W-wa Stadion. Następnie przez ok. 40km będziemy jechać wałem wzdłuż Wisły do zamku w Czersku. Potem podążymy do Góry Kalwarii i stamtąd przez Lasy Chojnowskie będziemy się kierować do stacji PKP Zalesie Górne, gdzie będzie koniec naszej trasy (powrót do Warszawy pociągiem). Trasa PKP W-wa Stadion – PKP Zalesie Górne ok. 65km.
 
Zbiórka:  O godz. 8.35, na peronie 2 PKP W-wa Wesoła (w stronę W-wy Śródmieście). Jeśli ktoś będzie wsiadał na innej stacji na trasie Sulejówek Miłosna – W-wa Stadion, proszę o sprawdzenie o której godz. będzie pociąg na pasującej stacji (będzie to kurs pociągu SKM S2 w stronę W-wy Lotnisko Chopina, który odjeżdża z PKP W-wa Wesoła ok. 8.45). Inne miejsca zbiórki mogą być dostosowane w razie możliwości.
 
Uwaga: Należy zabrać ze sobą zapas picia i prowiant na drogę.
 
Dzieci mogą brać w wycieczce udział jedynie pod opieką rodziców lub opiekunów, dzieci jadą obowiązkowo w kaskach.
 
Zapisy na wycieczkę za pośrednictwem naszej strony internetowej www.pttkwesola.pl
 
Kierownik wycieczki: Bożena Jaźwińska tel. 510 079 422
Zobacz również

Tagi: Czersk


Kalendarz imprez
Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
wszystkie imprezy
Najbliższa wycieczkaZgłoszenia na wycieczki