Koło Pttk Nr 4 w Wesołej

19 - 20 października 2013

Staropolskie Zagłębie Przemysłowe i dinozaury

wpis archiwalny

Data wyjazdu: sobota, 19 października 2013

Data przyjazdu: niedziela, 20 października 2013

Termin zgłoszenia: sobota, 12 października 2013

Kierownik: Lesław Karst

Wpis archiwalny!
Brak możliwości zapisu na wycieczkę

Koło PTTK w Wesołej zaprasza na kolejną wycieczkę, tym razem w rejon Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego – północną część region świętokrzyskiego. Są tu cenne zabytki architektury, ciekawe obiekty przyrodnicze czy miejsca związane z historią literatury. Jedną za specjalizacji rejonu są unikatowe obiekty związane z historią hutnictwa i metalurgii począwszy od prehistorycznych dymarek poprzez zakłady Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego budowane w początku XIX w przez St. Staszica do zakładów Centralnego Okręgu Przemysłowego  z okresu międzywojennego.

Nową  specjalnością tego terenu stają się również miejsca i ślady życia dinozaurów będące wynikiem niedawnych głośnych w świecie odkryć polskich paleontologów.

 

W Szydłowcu zobaczymy renesansowy ratusz oraz gotycki kościół parafialny w postaci jak z XIV w z ciekawymi zabytkami stuki.

W sąsiednich Chlewiskach zwiedzimy zabytkową hutę z XIX w, która pracowała do 1940 r. Jest tu kompletny wielki piec na węgiel drzewny z ciągiem technologicznym do wytopu żeliwa. Huta posiada  również ekspozycję zabytkowych motocykli i samochodów.  Następnie w leśnym rezerwacie Gagaty Sołtykowskie zobaczymy tropy stada dinozaurów  odciśnięte w skałach  z okresu Jury oraz rosnący od 670 lat w miejscowości Bartków słynny dąb Bartek. Sobotę kończymy w Sielpii Wielkiej Znajduje się tu duże sztuczne  jezioro, które powstało w pocz XIX w dla napędu maszyn w znajdującej się tu starej  walcowni i pudlingarni, którą obejrzymy już w niedzielę.

 Kolejnym obiektem będzie dworek-muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, który został mu podarowany w 1900 r. Aby nie zasiedzieć się w autokarze odbędziemy także spacer zachodnią częścią pasma Łysogór do najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich Łysicy (611m).

Ostatnim obiektem będzie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Nowoczesna otwarta w 2001 r ekspozycja pokazuje rozwój technologii w hutnictwie żelaza. Zawiera obiekty starej huty Staszica z 1841 r, kompletny wielki piec z szybem załadowczym z końca XIX w , wielką maszynę parową do napędu dmuchaw , rekonstrukcje starachowickich  kopalń rudy żelaza i inne obiekty. Ponadto w 2 halach znajduje się wystawa paleontologiczna z rekonstrukcją lasów z okresu życia dinozaurów, licznymi naturalnej wielkości ich replikami oraz skamieniałościami i skałami z ich tropami odkrytymi w rejonie świętokrzyskim

Mamy nadzieję, że ta wielotematyczna trasa zaspokoi zainteresowania wszystkich uczestników wycieczki.

 

Termin: 19-20 październik 2013

Wyjazd: 19 październik 2013, zbiórka na parkingu pod halą sportową przy ul. Pogodnej o godz. 7.00

Powrót: w to samo miejsce w niedzielę ok. godz. 22.00

Wpisowe: dorośli -210,00, dzieci do lat 15 – 190,00 (płatne w ciągu 7 dni od zgłoszenia)

Wyżywienie: obiad i kolacja w sobotę, śniadanie i obiad w niedzielę

Noclegi: OW „Łucznik” w Sielpi

Zgłoszenia: do 12 października 2013 r.

Kierownik wyjazdu: Lesław Karst, tel. 601284304

Miejsc: 55
Bezdroża Beskidu NiskiegoPoprzedni
Narciarski weekendNastępny

Koło PTTK nr 4 w Wesołej

Adres (korespondencyjny):
ul. Agawy 5, 05-077 Wesoła

E-mail: info@pttkwesola.pl

Konto:
PTTK Oddział Stołeczny Koło nr 4 w Wesołej
ul. Marszałkowska 115, Warszawa
BNP PARIBAS Bank Polska SA
Nr: 18 2030 0045 1110 0000 0238 7630