Koło Pttk Nr 4 w Wesołej

22 - 23 kwietnia 2017

Jura 2017

wpis archiwalny

Data wyjazdu: sobota, 22 kwietnia 2017

Data przyjazdu: niedziela, 23 kwietnia 2017

Termin zgłoszenia: sobota, 15 kwietnia 2017

Kierownik: Marcin Jędrzejewski

Wpis archiwalny!
Brak możliwości zapisu na wycieczkę

Nasze Koło inauguruje nowy sezon wędrówek dwudniowym wyjazdem w Jurę Krakowsko-Częstochowską w terminie 22-23 kwietnia b.r. Byliśmy w Jurze już dwukrotnie, nastawiając się głównie na zwiedzanie „Orlich Gniazd” – malowniczo położonych jurajskich warowni. Ale Jura to nie tylko zamki, to także majestatyczne ostańce, malownicze doliny, mroczne jaskinie. Dlatego tym razem wyjazd będzie miał charakter wędrówki, przez takie właśnie malownicze rejony. Oczywiście zahaczymy o kilka warowni, jest ich tam tak wiele że trudno je byłoby nawet ominąć. Ale głównie wędrówka. Proponowany program wygląda następująco:

Sobota: dojazd autokarem do Źródeł Zygmunta, potem przejazd do Ostrężnika, gdzie zwiedzamy resztki tamtejszej warowni. Piszę resztki, bo z tego zamku naprawdę niewiele pozostało. Też mało znana jest jego historia. Większość informacji dotyczy okresu, gdu stał się gniazdem rycerzy-rozbójników terroryzujących okolicę… Następnie wędrujemy trasą Ostrężnik – Przybyszowice – Łutowiec – Mirów – Bobolice – 16km/281mp/4:25h po drodze odwiedzając tamtejsze warownie. W Przybyszowicach i Łutowcu były to niewielkie wieże obronne. Ta w Przybyszowicach jest naprawdę pięknie pięknie położona. Mirów i Bobolice to już spore zameczki. Obydwa zakupione przez prywatnego właściciela, który Stara się je wyremontować. Bobolice odzyskały już swoją dawną świetność, można go zwiedzać wewnątrz. Tten w Mirowie ma mniej szczęścia, podobno konserwator zabytków ciągle rzuca kłody pod nogi właścicielom. W Bobolicach jemy lunch, potem przejeżdżamy w rejon jaskini Głębokiej i stamtąd przez Górę Zborów (najwyższe wzniesienie Jury Krakowsko-Częstochowskiej) wędrujemy do Kostkowic – 5km/71mp/1:15h. Następnie przejeżdżamy autokarem do Kroczyc gdzie nocujemy w Zajedzie Jurajskim. Jak warunki (chęci) pozwolą to postaramy się zrobić tam ognisko.

Niedziela: Po wczesnym śniadaniu jedziemy do Smolenia, oczywiście na zwiedzanie tego malowniczego zamku a następnie wędrujemy trasą Smoleń – Ogrodzieniec – 11 km/130mp/3:05h. Ogrodzieniec to największe i niegdyś najbogatsze „Orle Gniazdo”, siedziba wyjątkowo zamożnego rodu Bonerów, niestety złupiona i spalona w czasie potopu szwedzkiego (jak zresztą większość Jurajskich warowni) popadła w ruinę. Ale i tak zostaniemy tu ze 2-3 godziny, zwiedzając położony u podnóża park miniatur, gdzie wszystkie zamki jurajskie mamy podane „w pigułce”. Następnie przejeżdżamy do Biskupic skąd wędrujemy przez Góry Sokole do Olsztyna -7km/90mp/1:45h, jak zdążymy przed zmrokiem, to może obejrzymy którąś z licznych tam jaskiń. W Olsztynie jemy późny obiad i ruszamy w drogę powrotną do Warszawy.
Ważne informacje:

Zbiórka na wyjazd: 22.04 o godzinie 6.30 na parkingu przy Gimnazjum 119 przy ul. Pogodnej w Starej Miłośnie

Wyżywienie: sobota lunch w Bobolicach i kolacja w Kroczycach, niedziela śniadanie w Kroczycach i późny obiad w Olsztynie.

Noclegi: Zajazd Jurajski w Kroczycach. Pokoje 2-3-4 osobowe.

Koszt: Dorośli - 230,00, dzieci do lat 15 – 210,00. 50,00 zadatku płatne w terminie 7 dni od zgłoszenia, pozostała część do 15 kwietnia b.r.

Powrót: niedziela 23.04, ok. godz. 22.00

Kierownik wyjazdu: Marcin Jędrzejewski tel. 601 31 48 22

Chętni mogą się zgłaszać na naszą wycieczkę za pośrednictwem naszej strony internetowej. Serdecznie zapraszamy!

Ziemia LubelskaPoprzedni
Spływ Radomka 2017Następny

Koło PTTK nr 4 w Wesołej

Adres (korespondencyjny):
ul. Agawy 5, 05-077 Wesoła

E-mail: info@pttkwesola.pl

Konto:
PTTK Oddział Stołeczny Koło nr 4 w Wesołej
ul. Marszałkowska 115, Warszawa
BNP PARIBAS Bank Polska SA
Nr: 18 2030 0045 1110 0000 0238 7630