Koło Pttk Nr 4 w Wesołej

19 - 21 maja 2017

Poznań i okolice

wpis archiwalny

Data wyjazdu: piątek, 19 maja 2017

Data przyjazdu: niedziela, 21 maja 2017

Termin zgłoszenia: poniedziałek, 15 maja 2017

Kierownik: Bożena Jaźwińska

Wpis archiwalny!
Brak możliwości zapisu na wycieczkę
Uwaga! Wyjazd w piątek rano, niezbędne jest zarezerwowanie sobie dnia urlopu.

Serdecznie zapraszamy Państwa na wycieczkę autokarową podczas której zwiedzimy Poznań i miejscowości w bliskiej okolicy Poznania. Poznań -  stolica Wielkopolski, niegdyś stołeczny gród Mieszka I, później bastion ekonomiczny w walce z zaborcami. Miasto, w którym dalekowzroczni Działyńscy i Raczyńscy wznosili wspaniałe gmachy użyteczności publicznej - do dziś ma cechy prężnego centrum ekonomicznego i ważnego ośrodka kulturalnego.  Najpiękniejsze są tereny na południe od Poznania, częściowo  objęte zasięgiem Wielkopolskiego Parku Narodowego: rozległe kompleksy leśne, nadrzeczne łąki i rozlewiska z pomnikowymi dębami, wspaniałe arboretum w Kórniku i park krajobrazowy w Rogalinie.

Zwiedzimy z przewodnikiem między innymi: w Poznaniu

Ostrów Tumski: Katedra z miejscem pochówku pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego, kolebka polskiej państwowości, najstarsza katedra ziem polskich.

Stary Rynek: fasada Ratusza, uznanego za perłę renesansu; Fontanny: Prozerpiny, Marsa, Apolla, Neptuna; Domki Budniczych, Pręgierz, Koziołki (na wieży ratuszowej), Pałac Górków,

Kościół Farny – jedna z najpiękniejszych barokowych świątyń w Polsce; rzeźba koziołków na Placu Kolegiackim, pomnik Św. Jana Nepomucena, Pomnik Bamberki, Waga Miejska, Odwach, Pałac Działyńskich.

Plac Wolności: Hotel Bazar, Biblioteka Raczyńskich, Muzeum Narodowe, Arkadia.

Stary Browar – najpiękniejsze centrum handlowe świata - Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu „Stary Browar” powstał na terenie dawnego Browaru Huggera, ponad stuletniej nieruchomości, której początki sięgają 1844r.

 Palmiarnia Poznańska - jedna z największych w Europie. Posiada ok. 17 tys. roślin siedmiuset gatunków i odmian z krajów o klimacie śródziemnomorskim, subtropikalnym, tropikalnym, sawanny, pustyń oraz kolekcję ryb egzotycznych.

Plac Mickiewicza: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956r., Pomnik Adama Mickiewicza, przejście przez założenie ogrodowe w stylu francuskim do Opery, gmachu Collegium Maius - siedziby Uniwersytetu i Akademii Medycznej, przejście do słynnej fontanny z lwami z Alhambry (wzorowana na fontannie w Granadzie), Zamek Cesarski.

Wieża Widokowa w Zamku Przemysła - (wjazd windą) spojrzenie na Poznań z góry.

W okolicach:

KÓRNIK – zespół zamkowo-parkowy. Zamek fundacji Mikołaja Górki (1426), wielokrotnie przebudowywany, obecnie w formach neogotyckich i mauretańskich z XIX w. W autentycznych pomieszczeniach, jednej z nielicznych tak dobrze zachowanych rezydencji magnackich mieści się Muzeum Wnętrz Zamkowych. Do zamku przylega rozległy park-arboretum (40 ha) z najbogatszą w Polsce kolekcją drzew oraz krzewów z całego świata (3 000 gatunków) w tym budzącą wiele nierozumień gruszę wierzbolistną (czyli słynne gruszki na wierzbie). W maju w arboretum kwitną różaneczniki i bzy, których kolekcja jest największa w Polsce.

Ławeczka Szymborskiej – pierwszy na świecie pomnik Wisławy Szymborskiej znajdujący się w Kórniku. Ma formę ławeczki, na której siedzi kot.

ROGALIN – Rogalin z imponującą rezydencją Raczyńskich - późno-barokowo-klasycystyczny pałac z oficynami, od zachodu położony jest ogród francuski, przechodzący w park angielski z najbardziej znanymi starymi dębami (ich wiek szacuje się na 480-590 lat). Pałac w 2015 roku został udostępniony do zwiedzania.

PUSZCZYKOWO – Muzeum Literackie Arkadego Fiedlera z Ogrodem Kultur i Tolerancji. W zbiorach oryginalne eksponaty z podróży, w ogrodzie kopie słynnych posągów i monumentów starych kultur. Atrakcją jest kopia piramidy Cheopsa, statek Kolumba „Santa Maria” oraz brytyjski samolot „Hurricane” z okresu II wojny światowej.

Wyjazd:  19 maja 2017, zbiórka na parkingu przy Gimnazjum 119 przy ul. Pogodnej w Starej Miłośnie o godz. 6:00

Powrót: w to samo miejsce 21 maja 2017 ok. godz.21:00

Wpisowe: 450 - dorośli, 420 zł - dzieci do 15 roku życia, zaliczka w wysokości 100 zł płatna w ciągu 7 dni od zgłoszenia.

Wyżywienie: obiad i kolacja 19 maja, śniadanie, obiad i kolacja 20 maja oraz śniadanie i obiad 21 maja.

Nocleg: w Sleep in Hostel w centrum Poznania (przy samym Rynku).

Ilość miejsc: 48.

Zgłoszenia: do 15 maja 2017 r. poprzez naszą stronę internetową.

Kierownik wyjazdu: Bożena Jaźwińska, tel.: 510 079 422.

Ilość miejsc: 48.
Spływ Radomka 2017Poprzedni
Kajakami po Rospudzie 2017Następny

Koło PTTK nr 4 w Wesołej

Adres (korespondencyjny):
ul. Agawy 5, 05-077 Wesoła

E-mail: info@pttkwesola.pl

Konto:
PTTK Oddział Stołeczny Koło nr 4 w Wesołej
ul. Marszałkowska 115, Warszawa
BNP PARIBAS Bank Polska SA
Nr: 18 2030 0045 1110 0000 0238 7630