Koło Pttk Nr 4 w Wesołej

10 - 10 września 2016

Spływ Wilgą

wpis archiwalny

Data wyjazdu: sobota, 10 września 2016

Data przyjazdu: sobota, 10 września 2016

Termin zgłoszenia: piątek, 2 września 2016

Kierownik: Anna Księzopolska

Wpis archiwalny!
Brak możliwości zapisu na wycieczkę

Serdecznie zapraszamy Państwa na jednodniowy spływ rzeką Wilgą.

Wilga to rzeka płynąca głównie w województwie mazowieckim. Swoje źródło ma ona jednak w województwie lubelskim. Wypływa na wysokości 172 m n.p.m. w odległości 13 km na północny wschód od Żelechowa i na południe od Kasyldowa w gminie Krzywda W powiecie łukowskim. Tam, w jej górnym biegu w szerokiej dolinie podlega dziwnemu zjawisku, a mianowicie bifurkuje, czyli rozwidla się na dwa ramiona płynące do różnych dorzeczy. Rozwidla się z Małą Bystrzycą płynącą odwrotnie do Wilgi bo na wschód i spływającą do dorzecza Tyśmienicy. Wilga przepływa przez Wolę Mysłowską, Miastków Kościelny i Garwolin. Wije się Wysoczyzną Żelechowską i Równiną Garwolińską aż do Doliny Środkowej Wisły. Swoje ujście ma w miejscowości Wilga. Dzieje się to na wysokości 96 m n.p.m. W sumie Wilga ma 67,1 km długości.

Dolina Wilgi wraz z jej korytem należy do Nadwiślańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Jednocześnie stanowi jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych Mazowsza. Dolina jawi się jako niezwykle zasobna przyrodniczo i krajobrazowo. Jest bogatym ekosystemem przyrodniczym oraz głównym walorem urozmaicającym krajobraz. Dziś wśród roślinności występującej wzdłuż rzeki zarówno na rozległych użytkach jak i nieużytkach spotkać można wiele gatunków podlegających ochronie np. naparstnicę zwyczajną, pierwiosnek, przetaczniaka ożankowego, zawilca czy przytulnicę wiosenną. Od kilkunastu lat w rzece żyją bobry i przelotnie na żerowiska pojawiają się żurawie. W rzece tej wędkarze mogą złowić płotki, klenie i szczupaki. 

Swoją przygodę z Wilgą rozpoczniemy prawdopodobnie od mostu przy obwodnicy S17 i dopłyniemy do Cyganówki. Trasa liczyć będzie około 15km.

Uwaga!  Ze względu na możliwy niski stan wody, dopuszczamy płyniecie innym odcinkiem a nawet inną rzeką (nikt z nas nie lubi przecież ciągnięcia kajaka prze kilka kilometrów).

Tradycyjnie na zakończeniu spływu będzie ciepła zupa, ciasto oraz herbata. Zapewniamy również ognisko, ale kiełbaski każdy musi wziąć we własnym zakresie.

Wyjazd: 10 września godzina 7.30 parking przy ul. Klimatycznej pod Gimnazjum 119

Powrót: 10 września około 19.00

Wpisowe: dorośli 85,00, dzieci do 12 roku życia 70,00 płatne do 30 sierpnia br.

Zgłoszenia: za pośrednictwem naszej strony internetowej, najpóźniej do dnia 2 września br.

Kierownik wyjazdu: Ania Księżopolska, tel. 602 344 309

Ilość miejsc: 60

WrocławPoprzedni
Wędrówka w GorcachNastępny

Koło PTTK nr 4 w Wesołej

Adres (korespondencyjny):
ul. Agawy 5, 05-077 Wesoła

E-mail: info@pttkwesola.pl

Konto:
PTTK Oddział Stołeczny Koło nr 4 w Wesołej
ul. Marszałkowska 115, Warszawa
BNP PARIBAS Bank Polska SA
Nr: 18 2030 0045 1110 0000 0238 7630