Koło Pttk Nr 4 w Wesołej
13 maja 2021

Wycieczka dolinami Świdra i Mieni

Koncepcja ochrony rzeki Świder zrodziła się w latach 70. ubiegłego wieku. Wówczas uznano tę rzekę, wraz z jej prawym dopływem Mienią, za wyjątkowe w skali Mazowsza i zasługujące na najwyższą ochronę. Do dziś miłośników przyrody zachwyca malowniczy krajobraz obu rzek, w wielu miejscach głęboko wrzynających się w teren, o bardzo zmiennym nurcie, z wyjątkowo zróżnicowanymi brzegami, częstymi wykrotami, zakolami i starorzeczami. Ochroną objęto 41km rzeki Świder, począwszy od Dłużewa, a na moście w Świdrach Wielkich kończąc. Chronione są pasy szerokości ok. 20m znajdujące się po obu stronach koryt rzecznych. Na chronionym odcinku rzeka zachowała naturalny charakter. Jedynie w niektórych miejscach powstały budowle zmieniające krajobraz i znaczenie rzeki. W kilku miejscach ogrodzenia zabudowań docierają praktycznie do samego nurtu rzeki, przerywając tym samym ciągłość korytarza ekologicznego, jaki stanowi dolina Świdra. Stałym zagrożeniem dla rezerwatu są śmieci wyrzucane przez miejscową ludność, a także niesforni turyści. Rezerwat bogaty jest w faunę wodną i nadwodną. W latach poprzedzających powołanie rezerwatu stwierdzono tu 25 gatunków ryb (stanowi to 22% wszystkich znanych w Polsce gatunków). Wśród ptaków najcenniejszymi były zimorodki, jaskółki brzegówki, kilka gatunków dzięciołów. Ze ssaków na uwagę zasługują wydry. W wodach rezerwatu rosną rdestnice, grążele żółte i grzybienie białe.

Brzegi Mieni to także doskonałe miejsce do spacerowania. Wzdłuż tej niewielkiej rzeczki, idąc ku źródłom dotrzemy do kolejnych skarbów natury jakimi są stare drzewostany z najbardziej znanym Mazowieckim Dębem Bartkiem. W okolicy dębu znajdujemy kolejne jeszcze bardziej kameralne i urokliwe plaże. Mienia to także miejsce, gdzie możemy obserwować liczne gatunki ważek. Z racji, że otaczają nas piękne sędziwe drzewa, w okolicach bez przerwy słychać śpiew ptaków, odzywają się też dzięcioły, gnieżdżą się tutaj ciekawe i rzadkie kaczki. Z kameralnych plaż znajdujących się w okolicy dębu mamy też przepiękny widok na rzekę płynącą jakby w zielonym tunelu. To kolejny naturalny fotograficzny plener, który po prostu zachwyca.

Termin: 30.05.2021r.

Opis trasy: Zaczynamy z przystanku kolejowego Świder. Kierować będziemy w stronę mostu kolejowo-drogowego na granicy Józefowa i Otwocka. Następnie przejdziemy wzdłuż Świdra do mostu na ul. Mostowej w Otwocku. Z tego miejsca udamy się nad Mienię i jej brzegiem będziemy szli do Emowa i Wiązowny. Z Wiązowny wejdziemy do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Stąd udamy się w stronę Zielonego Ługu i Macierowego Bagna. Wycieczkę zakończymy przy skrzyżowaniu ul. Jana Pawła i ul. Fabrycznej w Starej Miłośnie. (ok. 20km)

Zbiórka: Miejscem podstawowym zbiórki będzie rondo Pohulanka o godz. 8:55 (skrzyżowanie ul. Jana Pawła II/ul. Pogodna). Na miejsce rozpoczęcia wycieczki będziemy jechać autobusem linii 147 kierunek Dw. Wschodni (Lubelska) i SKM linii S1 kierunek Otwock (przesiadka na przystanku kolejowym Międzylesie).

Informacja dla osób mieszkających na trasie autobusu 147 i SKM S1: Mogą Państwo wsiąść na przystanku dla siebie najbardziej dogodnym:

Godz. odjazdu:

147                                                                          S1

09:06 Pogodna                                                    

09:03 Warszawa Zachodnia

09:07 Marmurowa                                               

09:07 Warszawa Ochota

09:08 Torfowa                                                     

09:11 Warszawa Śródmieście

09:09  Stara Miłosna (Graniczna)                         

09:13 Warszawa Powiśle

09:10 Kociszewskich                                           

09:16 Warszawa Stadion

09:12 Trzykrotki                                                 

09:19 Warszawa Wschodnia

09:13 Centrum Zdrowia Dziecka                          

09:23 Warszawa Olszynka Grochowska

09:14 Bielszowicka                                              

09:26 Warszawa Gocławek

09:15 Bursztynowa-Szpital                                  

09:28 Warszawa Wawer

09:16 Pożaryskiego                                              

09:30 Warszawa Anin

09:17 Wawer-Ratusz                                           

09:32 Warszawa Międzylesie

 

09:34 Warszawa Radość                                                                                                                                                                                                                                           

 

09:36 Warszawa Miedzeszyn

 

09:38 Warszawa Falenica

 

09:41 Michalin

 

09:43 Józefów 

Uwaga: Należy zabrać ze sobą zapas picia i prowiant na drogę.

Zapisy przez stronę http://www.pttkwesola.pl/

Kierownik wycieczki: Bożena Jaźwińska tel. 510 079 422

 

Wycieczka dolinami Świdra i Mieni - ...Poprzedni
Toruń i BydgoszczNastępny

Koło PTTK nr 4 w Wesołej

Adres (korespondencyjny):
ul. Agawy 5, 05-077 Wesoła

E-mail: info@pttkwesola.pl

Konto:
PTTK Oddział Stołeczny Koło nr 4 w Wesołej
ul. Marszałkowska 115, Warszawa
BNP PARIBAS Bank Polska SA
Nr: 18 2030 0045 1110 0000 0238 7630