Koło Pttk Nr 4 w Wesołej
Bydgoszcz i Toruń
7 - 9 października 2022

Bydgoszcz i Toruń

wpis archiwalny

Data wyjazdu: piątek, 7 października 2022

Data przyjazdu: niedziela, 9 października 2022

Termin zgłoszenia: czwartek, 6 października 2022

Kierownik: Bożena Jaźwińska

Wpis archiwalny!
Brak możliwości zapisu na wycieczkę


Serdecznie zapraszamy na kolejną objazdową wycieczkę. Tym razem zawitamy do założonego przez Krzyżaków Torunia i będącą niegdyś jednym z najważniejszych spichlerzy Polski Bydgoszcz. Obecnie oba miasta pełnią stolicę woj. kujawsko-pomorskiego.

Toruń – niegdyś miasto krzyżackie, hanzeatyckie i królewskie, położone w węźle szlaków handlowych między wschodem i zachodem Europy, było autonomicznym i jednym z największych i najsilniejszych gospodarczo ośrodków w Rzeczypospolitej przedrozbiorowej. Słynęło z tolerancji etnicznej i wyznaniowej. Toruń szybko zasłynął jako stolica aromatycznych pierników, które z całą pewnością przegryzał sam Mikołaj Kopernik. Ale przede wszystkim jest to jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie. Toruń z oryginalną średniowieczną strukturą architektoniczną, wypełnioną gotyckimi, manierystycznymi, barokowymi, secesyjnymi gmachami jest encyklopedią kultury i sztuki

Bydgoszcz – to miasto o wielowiekowej tradycji, które zachwyca turystów przede wszystkim położeniem nad rzeką przecinającą centrum miasta. Bydgoszcz coraz intensywniej zwraca się ku wodzie. To właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Brdy toczy się codzienne, kulturalne, sportowe i biznesowe życie. Miasto jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego i ósmym co do wielkości miastem w Polsce. Historycznie zajmuje część Kujaw i jest malowniczo położone nad Brdą, Wisłą oraz Kanałem Bydgoskim. To tutaj krzyżują się ważne szlaki drogowe, kolejowe, a także wodne miasta. Światowe media piszą o Bydgoszczy, że jest nieodkrytym turystycznym skarbem. Porównują ją do Amsterdamu, Berlina i Wenecji, tylko bez tłumów. Zapraszamy więc na zwiedzanie.

Program zwiedzania:

7.10.2022 r. (piątek) Toruń
„TORUŃSKIE ABC „- zwiedzanie najważniejszych zabytków toruńskiej starówki z zewnątrz: bramy i baszty miejskie, mury obronne, spichlerze, Krzywa Wieża, Brama Klasztorna, Stary Rynek z Ratuszem i pomnikiem Mikołaja Kopernika, toruńskie kamienice mieszczańskie: Dwór Artusa, Dom Eskenów, Dom Mikołaja Kopernika, Kamienica Pod Gwiazdą gotyckie obiekty sakralne – Katedra Św. Janów, Kościół NMP, pomniki Starego Miasta / fontanna Flisaka z żabkami, osiołek na starówce - czyli średniowieczny pręgierz…../, Aleja Gmerków, Piernikowa Aleja Gwiazd, ruiny zamku krzyżackiego oraz Katedry Św. Janów, Ratusza Staromiejskiego i wizyta w Niewidzialnym Domu – gdzie będziemy mieli możliwość konfrontacji z problemami i trudnościami życia osób niewidomych.

8.10.2022 (sobota) Bydgoszcz
Zespół pałacowo-parkowy Ostromecko (bydgoski Wilanów)
zwiedzanie Śródmieścia - Bazylika, park Kochanowskiego z pomnikiem Łuczniczki, dzielnica muzyczna, park Kazimierza Wielkiego z fontanną Potop, secesja bydgoska, Stary Rynek i okoliczne ulice, spichrze, katedra bydgoska, na Wyspie Młyńskiej muzeum "Dom Leona Wyczółkowskiego.
Exploseum - muzeum poświęcone jednej z największych fabryk zbrojeniowych III Rzeszy

09.10.2022 (niedziela) Bydgoszcz
Kontynuacja zwiedzania Bydgoszczy – zwiedzanie muzeów:
Muzeum Wodociągów,
„Europejskie Centrum Pieniądza” ze skarbem bydgoskim,
Zabytkowa barka Lemara – z opowieścią o historii żeglugi.

Wyjazd: 07.10.2022 r., zbiórka z parkingu przy hali sportowej SP385, przy ul. Pogodnej w Starej Miłośnie o godz. 6:45.
Powrót: w to samo miejsce 09.10.2022 r. ok. godz. 21:00.
Cena: 650 zł - dorośli, 600 zł - dzieci do 15 roku życia, zadatek: 200 zł.
Wyżywienie: obiad i kolacja 7 października, śniadanie, obiad i kolacja 8 października oraz śniadanie i obiad 9 października.
Nocleg: w Hotelu ATMOSFERA w Bydgoszczy.

Ilość miejsc: 40.
Zgłoszenia: do 30 września 2022 r. poprzez naszą stronę internetową www.pttkwesola.pl Aby uniknąć potem niezręcznych sytuacji prosimy o zapisywanie się po starannym namyśle i o niezwłoczne potwierdzanie udziału zadatkiem w wysokości 200,00 zł.
Kierownik wyjazdu: Bożena Jaźwińska, tel.: 510 079 422.

Jesień w Górach SowichPoprzedni
Zima w Beskidzie NiskimNastępny

Koło PTTK nr 4 w Wesołej

Adres (korespondencyjny):
ul. Agawy 5, 05-077 Wesoła

E-mail: info@pttkwesola.pl

Konto:
PTTK Oddział Stołeczny Koło nr 4 w Wesołej
ul. Marszałkowska 115, Warszawa
BNP PARIBAS Bank Polska SA
Nr: 18 2030 0045 1110 0000 0238 7630