Koło Pttk Nr 4 w Wesołej

11 - 12 maja 2013

Spływ kajakowy Wieprzem i Bystrzycą

wpis archiwalny

Data wyjazdu: sobota, 11 maja 2013

Data przyjazdu: niedziela, 12 maja 2013

Termin zgłoszenia: czwartek, 9 maja 2013

Kierownik: Wojciech Chmielewski

Wpis archiwalny!
Brak możliwości zapisu na wycieczkę
Koło PTTK serdecznie zaprasza w dniach 11-12 maja 2013 r. na otwarcie sezonu kajakowego. Tym razem proponujemy dwudniowy spływ malowniczymi rzekami Lubelszczyzny: Bystrzycą (na odcinku od Piotrowic do Zalewu Zemborzyckiego) oraz Wieprzem (od Łęcznej do Kijan). Obie trasy przeznaczone na ok. 5h płynięcia.

Wieprz choć znacznie mniejszy od Wisły i Bugu, dzięki centralnemu położeniu na Lubelszczyżnie stanowi jej główną rzekę. Dolina Wieprza o naturalnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych posiada status obrazu chronionego bogatego w liczne rozlewiska, mokradła i starorzecza. Naturalny i nie zniszczony ludzką działalnością krajobraz sprawił, że swoje siedliska mają tam dzikie ptaki m. in. błotniarka, czajki, łabędzie nieme, perkozy, derkacze itp. Występują też żółwie błotne, wydry, piżmaki a nawet liczne stada bobrów.
Po rzece Wieprz prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w południowo – wschodniej Polsce. Liczne zakręty, odnogi i piękno przyrody sprawiają, że spływ jest niezapomnianą przygodą. Szlak prowadzący przez rzekę Wieprz jest idealny do rozpoczęcia przygody z kajakarstwem.
Wieprz to typowa rzeka nizinna o urozmaiconym biegu, początkowo uregulowana, od wsi Bondyrz zaczyna się bardziej malowniczy odcinek, z tym, że na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego spływ jest obecnie zabroniony, bez przeszkód prawnych można płynąć od Obroczy, aż do zalewu w Nieliszu dużo przeszkód w postaci zwalonych drzew, kilka zakładów wodnych, jazów i progów, za zalewem w Nieliszu Wieprz szalenie meandruje (mało gdzie w Polsce można doświadczyć takich meandrów!) w szerokiej do kilku kilometrów łąkowej dolinie, ale przeszkód w korycie w zasadzie nie ma; malownicze są urwiska w miejscach, gdzie rzeka podcina zbocza doliny.

Bystrzyca to lewy dopływ Wieprza długości 70,3 km, powierzchnia dorzecza wynosi ok. 1315 km2. Swój początek bierze ze źródeł w Sulowie, uchodzi do Wieprza koło Spiczyna. Osłonięta drzewami Bystrzyca, wije się wśród pól i łąk pozwalając na podziwianie dzikiej przyrody. Czyste wody obfitują w wiele rzadkich gatunków ryb takich jak: pstrągi, lipienie i szczupaki, a wprawny obserwator może tu spotkać raka lub żółwia błotnego! Dodatkową atrakcją są drewniane młyny oraz zespoły pałacowo-parkowe, które zobaczymy m.in. w Osmolicach i Pszczelej Woli. Na koniec czeka nas nie lada wyzwanie, przepłynięcie tafli Zalewu Zemborzyckiego! Wymaga to lekkiego wysiłku, ale dostarcza dużo satysfakcji i wrażeń.

W programie prócz spływu planujemy wycieczkę „Lublin by night” oraz zwiedzanie Lubartowa.

Informacje praktyczne: br> Wyjazd: 11 maja 2013, zbiórka na parkingu pod halą sportową przy ul. Pogodnej o godz. 7.00
Powrót: w to samo miejsce 12 maja ok. godz. 21.00
Wpisowe: 240 zł dorośli, 210 zł dzieci do 15 roku życia,
Uwaga! 100 zł wpłaty rezerwacyjnej płatne w ciągu 2 tygodni od zgłoszenia, reszta 7 dni przed wyjazdem.
Wyżywienie: obiadokolacja 11 maja, śniadanie, suchy prowiant i obiad 12 maja
Zgłoszenia: do 9 maja 2013 r.
Kierownik wyjazdu: Wojciech Chmielewski
Ilość miejsc: 52

Koło PTTK nr 4 w Wesołej

Adres (korespondencyjny):
ul. Agawy 5, 05-077 Wesoła

E-mail: info@pttkwesola.pl

Konto:
PTTK Oddział Stołeczny Koło nr 4 w Wesołej
ul. Marszałkowska 115, Warszawa
BNP PARIBAS Bank Polska SA
Nr: 18 2030 0045 1110 0000 0238 7630