Koło Pttk Nr 4 w Wesołej

25 - 26 maja 2013

Szlakiem Jurajskich zamków, warowni i ostańców

wpis archiwalny

Data wyjazdu: sobota, 25 maja 2013

Data przyjazdu: niedziela, 26 maja 2013

Termin zgłoszenia: czwartek, 23 maja 2013

Kierownik: Marcin Jędrzejewski

Wpis archiwalny!
Brak możliwości zapisu na wycieczkę
Jura to przepiękne panoramy, malownicze dolinki, imponujące ostańce skalne, rozległe pustynie, tajemnicze groty, wzgórza wapienne... W tym pejzażu odznaczają się liczne średniowieczne zamki pełne dawnych sekretów (o których krążą mrożące krew w żyłach legendy!) i eleganckie pałace o intrygującej historii. Dodajmy jeszcze zabytkowe drewniane kościółki, sanktuaria, samotne kapliczki, muzea, skanseny... Jest w czym wybierać. Jurajskie szlaki nie zawiodą ani miłośników architektury, sztuki i przyrody, ani ciekawych świata poszukiwaczy przygód.
Jednak nie tylko niepowtarzalne krajobrazy i tajemnice zaklęte w starych murach kuszą na Jurze. Jest ona także wymarzonym miejscem dla każdego, kto poszukuje aktywnego wypoczynku i adrenaliny. Prócz licznych propozycji dla piechurów, rowerzystów, miłośników wody i ustronnych kąpielisk, znajdziemy tu kilka mniej typowych form spędzenia wolnego czasu. Przede wszystkim Jura to niekwestionowany raj dla miłośników wspinaczki skałkowej, jednocześnie najpopularniejszy i największy taki rejon w Polsce.
Potoczne określenie tego malowniczego zakątka - Jura, pochodzi od nazwy okresu jurajskiego ery mezozoicznej, kiedy to osadziła się większość skał budujących ten region.
Najbardziej charakterystyczne elementy krajobrazu Jury to warownie, w większości wybudowane w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego dla obrony obszarów przygranicznych. Obecnie zwykle są to pozostałe po nich ruiny bądź fragmenty zamków, przysiadłe na jurajskich wzgórzach niczym orle gniazda, stąd nazwa głównego czerwonego szlaku wiodącego poprzez Jurę od zamku do zamku - Szlak Orlich Gniazd.

W programie m.in.: zwiedzanie zamków w Olsztynie, Mirowie, Bobolicach, Ogrodzieńcu, Siewierzu, wędrówka przez rezerwat Góry Zborów i skały Kroczyckie, zejście do jaskini Głębokiej (o ile zostanie udostępniana do zwiedzania), odwiedziny w pałacyku Krasińskich w Złotym Potoku i w grodzisku na Górze Birów. Będzie chwila odpoczynku przy Źródłach Zygmunta czy pod skałą Okiennik oraz przegląd jurajskich warowni w ogrodzienieckim parku miniatur.

Informacje praktyczne:
Wyjazd: 25 maja 2013, zbiórka na parkingu pod halą sportową przy ul. Pogodnej o godz. 7.00
Powrót: w to samo miejsce 26 maja ok. godz. 22.00
Wpisowe: 210 zł dorośli, 190 zł dzieci do 15 roku życia,
Uwaga! 100 zł wpłaty rezerwacyjnej płatne w ciągu 2 tygodni od zgłoszenia, reszta 7 dni przed wyjazdem.
Wyżywienie: obiadokolacja 11 maja, śniadanie, suchy prowiant i obiad 12 maja
Zgłoszenia: do 18 maja 2013 r.
Kierownik wyjazdu: Marcin Jędrzejewski
Ilość miejsc: 53
Spływ kajakowy Wieprzem i Bystrzyc...Poprzedni
Wycieczka rowerowa do OssowaNastępny

Koło PTTK nr 4 w Wesołej

Adres (korespondencyjny):
ul. Agawy 5, 05-077 Wesoła

E-mail: info@pttkwesola.pl

Konto:
PTTK Oddział Stołeczny Koło nr 4 w Wesołej
ul. Marszałkowska 115, Warszawa
BNP PARIBAS Bank Polska SA
Nr: 18 2030 0045 1110 0000 0238 7630